A mellgyulladás kialakulása, kezelése, megelőzése

2023.08.30

A szoptatás során kialakuló, általánosságban mellgyulladásként emlegetett jelenség valójában egy tünetcsoport szélesebb spektrumát foglalja magában. 

Legenyhébb változata a mellben lévő tejcsatornák túltelítődésből adódó feszülése, ezzel minden szülésen átesett nő találkozik. (Még abban az esetben is, ha valaki úgy dönt, nem szeretne szoptatni, a szülést követő hormonális változások miatt a tejbelövellés be fog következni, csak hamar lecseng, ha nem történik meg a mell rendszeres kiürítése a kisbaba, vagy fejés segítségével.) 

Legsúlyosabb formája pedig a tályogképződéssel járó mellgyulladás, amikor a legtöbb esetben már invazív beavatkozásra van szükség (sebészeti feltárás, vagy vékony tűvel való leszívás).

Milyen okok vezethetnek a kialakulásához? 

A tejcsatortnák túltelítődése, ami miatt a mell állományának vérkeringése és nyirokelvezetése akadályozott. Ha hosszabb időn keresztül fennáll az állapot, vagy gyakran ismétlődik, gyulladáshoz vezet. 

Nem megfelelő szoptatási pozíció, illetve mellretapadás. Ebben az esetben a kisbaba nem tud kellő hatékonyságggal szopni, nem tudja megfelelő mértékben, kellő hatékonysággal kiüríteni a mellet. 

A mell állományának visszatérő nyomása. Ilyen lehet például szoptatás közben az ujjak folyamatosan emlőn tartása, de akár egy nem jól illeszkedő melltartó vagy csatos hordozó pántja, vagy egy rosszul használt mellszívó tölcsére is. 

Az édesanya kimerültsége, a kevés alvás, a stressz is hozzájárulhat a folyamat rosszabbodásához. Bár ezek a hatások önmagukban bizonyítottan nem okoznak mellgyulladást, egyéb faktorokkal kölcsönhatásban viszont ronthatják azt. A stressz például gátolja a tejleadó reflex kiváltódását, így a tej ürülését a mellből. 


Milyen tünetekkel jár?

Kezdetben a mell feszülése, keményedése, a mell állományában fájdalmas csomók megjelenése észlelhető. 

A folyamat előrehaladtával az édesanya infulenza szerű tüneteket tapasztalhat, úgy mint láz, gyengeség,fáradtság, ízületi fájdalom.

A mell fájdalmassá válik, felette a csomók feletti a bőr kivörösödik. 


Mi segíthet a megelőzésben, kezelésben?

Az igény szerinti szoptatás, melynek során a mell tejtermelése alkalmazkodni tud a kisbaba aktuális igényeihez. Ebben az esetben az első néhány hét után beállhat a kereslet-kínálat elve, nem fog a mell túl sok "felesleget" termelni. Abban az esetben, ha a kisbaba szoptatása mellett egy édesanya rendszeres fej, vagy a kisbaba valamilyen okból nem tud akkor szopizni amikor kéne neki, kialakulhat a túltelítődés. 

Mindkét fél számára kényelmes és helyes szoptatási pozíció és mellretapadás. Ilyenkor az édesanya és a kisbaba is ellazultan, kényelmesen tud pihenni a szoptatás alatt, hosszú ideig. A baba pocakja teljesen szemben van az anyukája pocakjával, feje nem fordul el a testéhez képest. Száját nagyra nyitja, álla kissé felfelészegődik, ezáltal belenyomódik a mell állományába, míg orra eltávolodik onnan. Nem csak a mellbimbót, hanem a bimbóudvar nagyrészét is mélyen a szájában tartja a szopizás alatt. 

Kezdődő mellgyulladás esetén kimelten fontos a túlhajszoltság, kimerültség kerülése, lehetőség szerint szoptatások alatt pihenés, akár alvás együtt a babával (biztonságos együttalvás szempontjainak figyelembevétele mellett), minden egyéb teendő félretevése, külső segítség igénybevétele pont úgy, mint egy komolyabb megbetegedés esetén. Ha ezt sikerül meglépni, a gyógyulási folyamat napokkal hamarabb végbemehet. 

Fontos feltérképezni a kiváltó okokat. Ebben nagy segítség lehet egy laktációs tanácsadó bevonása, ha nem egyértelmű a helyzet. Ha nem szűnik meg a provokáló tényező, a mellgyulladás visszatérővé, krónikussá válhat a leggondosabb kezelés mellett is. 

Mint minden gyulladás esetében, segíthet a gyógyulásban a jegelés, hidegvizes borogatás, hideg zuhanyoztatás. Fontos, hogy csak abban az esetben, ha ez kellemes, jóleső érzés az édesanyának! Ibuprofen hatóanyagú fájdalomcsillapító és gyulladás csökkentő gyógyszer alkalmazható, mellette a szoptatás biztonságosan folytatható. 

Abban az esetben, ha a lázas állapot 48 órán túl is fennáll, antibiotikum terápiára, illetve egyéb vizsgálatokra is szükség lehet. Ilyenkor ajánlott laktációs tanácsadó és -mellgyulladás kezelésében jártas-orvos bevonása is. Fontos, hogy sok antibiotikum mellett a szoptatás zavartalanul folytatható! A gyógyszeres terápia önmagában nem fogja meggyógyítani a mellgyulladást, ha nem szűnik meg a kiváltó ok! (A bakteriális felülfertőződés csak szövődmény!)

Mi az, ami nem segít?

Kifejezetten káros és mindenképp kerülendő az erős masszírozás! Ilyenkor a gyulladásos terület megnyomkodásával erős fájdalmat okozunk, a tejcsatornák állományában pedig sérülést váltunk ki, ami tovább rontja a folyamatot, akár tályog kialakulásához is vezethet. 

A nagyon finom, szinte simogatás szerű sepregető mozdulatok a bimbótól a hónalj irányába, illetve a szegycsonttól kifelé segíthet a nyirokkeringés fokozásában, de csak abban az esetben, ha ez az édesanyának nem okoz fájdalmat! 

A régi gyakorlat szerinti gyakori szoptatás és gyakori "üresre" fejés szintén nem hatékony kezelési mód!A legfrissebb kutatási adatok alapján nem gyorsítják meg a gyógyulást, mivel a minél gyakoribb mell kiürítés minél több tej termelésére ösztönzi az adott oldalt, ami így folyamatos tejcsatorna feszüléshez vezethet. Épp ezért fejésre csak abban az esetben van szükség, ha a kisbabánk nem fogadja el az érintett oldali mellet. Amennyiben szívesen szopik, annyiszor tegyük mellre, ahányszor egyébként is kérné azt az oldalt. 

Természetesen ezek az információk általános jellegűek, amennyiben egy mellgyulladással küzdő édesanya nem tapasztal javulást állapotában 1-2 nap alatt, mindenképp ajánlott számára, hogy vegye fel a kapcsolatot egy szoptatási tanácsadóval, a minél gyorsabb és személyreszabott segítség érdekében!